kontakt@fundacjapanaceum.pl
Sample TextNagrody Specjalne Ministra Pracy i Polityki Społecznej za wybitne osiągnięcia i nowatorskie rozwiązania w pomocy społecznej są przyznawane corocznie i mają prestiżowy charakter. Nagrody te są przyznawane w kategorii indywidualnej – dla pracowników pomocy społecznej oraz w kategorii zespołowej – dla zespołu osób i jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w formie pieniężnej lub listu gratulacyjnego. Szczegółowe zasady ubiegania się i przyznawania tej nagrody określone zostały w Rozporządzeniu Ministra Polityki Społecznej z dnia 7 kwietnia 2005 roku w sprawie przyznawania nagród specjalnych w zakresie pomocy społecznej (Dz. U. Nr 74, poz. 658). Z wnioskiem o nagrodę mogą wystąpić pisemnie przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, organów administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pozarządowych, kościołów, związków wyznaniowych, działających w zakresie pomocy społecznej. Wnioski o nagrody specjalne wraz z dokumentacją (opis działalności i osiągnięć kandydata lub kandydatów zgłoszonych do nagrody, materiały dokumentujące opisaną działalność i osiągnięcia, co najmniej dwie niezależne opinie osób lub instytucji mogących potwierdzić działalność i osiągnięcia kandydata lub kandydatów), składane są do wojewodów w terminie do 31 lipca danego roku. Do 31 sierpnia wojewodowie przesyłają zaopiniowane pod względem formalnym wnioski o przyznanie nagród wraz z listami i dokumentacją wszystkich złożonych wniosków o przyznanie nagród indywidualnych i zespołowych – do Rady Pomocy Społecznej, działającej przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej. Do 15 października Rada Pomocy Społecznej dokonuje merytorycznej oceny wniosków o przyznanie nagród oraz przedstawia Ministrowi listę kandydatów nominowanych do nagród. Uroczyste rozdanie przyznanych nagród odbywa się podczas uroczystości zorganizowanej przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej z okazji „Dnia Pracownika Socjalnego”. Sam dobór dnia wręczania nagród nie jest przypadkowy – Dzień Pracownika Socjalnego, czyli ustawowe święto wszystkich pracowników socjalnych, ale traktowane i obchodzone jako święto wszystkich pracowników pomocy społecznej, niezależnie od miejsca ich zatrudnienia i zajmowanego stanowiska. Jest to dobry moment, aby zwrócić uwagę na tę grupę zawodową i wzmocnić jej pozycję.
Uroczysta gala wręczenia nagród Ministra Pracy i Polityki Społecznej za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej w 2011 roku odbyła się w dniu 21 listopada w Gmachu Ministerstwa Gospodarki w Warszawie w Sali Pod Kopułą. Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniami Pani Krystyny Wyrwickiej – Dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej MPiPS oraz Jarosława Dudy – Sekretarza Stanu w MPiPS. W uroczystościach wziął także udział nowy Minister Pracy i Polityki Społecznej – Władysław Kosiniak – Kamysz. Po tych wystąpieniach odbyło się uroczyste wręczenie nagród i listów gratulacyjnych laureatom konkursu. Nagrody te w imieniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej wręczał Pan Jarosław Duda oraz Pani Krystyna Wyrwicka. W pierwszej kolejności wręczono nagrody w kategorii indywidualnej. Nagrodę tę otrzymał Piotr Ostrowicki – Dyrektor DPS Przyjaznych Serc w Płocku, jako jedyny w województwie mazowieckim. Nagrody te otrzymali także Pani Aleksandra Baczyńska – Dyrektor PCPR w Proszowicach (woj. małopolskie), Pani Beata Karlińska – Dyrektor PCPR w Policach, (woj. zachodniopomorskie), Pani Barbara Kasza – pracownik socjalny w MOPS w Sosnowcu (woj. śląskie), Pani Agnieszka Rzepecka – specjalista pracy socjalnej w Katowicach (woj. śląskie), Pan Wiesław Kasprzak – Dyrektor OPS w Grodzisku Wielkopolskim (woj. wielkopolskie). Następnie wręczono nagrody w kategorii zespołowej oraz wyróżnienia w formie listów gratulacyjnych. Łącznie, w 2011 roku na 158 wniosków o nagrody za wybitne i nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej, w tym 78 wniosków o przyznanie nagrody w kategorii indywidualnej i 80 wniosków w kategorii zespołowej, przyznano 15 nagród pieniężnych, w tym 6 nagród indywidualnych, w tym nagroda dla Dyrektora Naszego Domu – Piotra Ostrowickiego i 9 nagród zespołowych oraz 16 wyróżnień w formie listów gratulacyjnych, w tym 7 listów gratulacyjnych indywidualnych i 9 listów gratulacyjnych zespołowych. W części artystycznej uroczystości zaproszeni goście wysłuchali koncertu w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W programie uroczystości zaplanowano również projekcję odcinka serialu „Głęboka woda”, opowiadającego o pracownikach socjalnych jednego z ośrodków pomocy społecznej, a osoby nagrodzone i zaproszeni goście mieli niepowtarzalną okazję do spotkania i dyskusji z twórcami serialu.
Wniosek o przyznanie Piotrowi Ostrowickiemu Nagrody Specjalnej Ministra Pracy i Polityki Społecznej obejmował liczne jego dokonania, przejawiające się wieloma nowatorskim rozwiązaniami w dziedzinie pomocy społecznej. Dokonania te są widoczne przede wszystkim na gruncie zawodowym, społecznym i naukowym.
Działalność zawodowa Piotra Ostrowickiego związana jest z 12 letnią pracą w placówkach pomocy społecznej. Swoją pracę zawodową rozpoczął w 1999r. jako instruktor terapii zajęciowej w Środowiskowym Domu Samopomocy w Płocku działającym w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Od 2003 roku pełni funkcję Dyrektora Domu Pomocy Społecznej „Przyjaznych Serc” w Płocku dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie oraz osób chorych psychicznie. Pan Ostrowicki wykazuje się ogromną inicjatywą i zaangażowaniem w pracę na rzecz mieszkańców tego Domu. Na docenienie szczególnie zasłużyła jego determinacja i ogromne zaangażowanie w podnoszeniu standardu Domu Pomocy Społecznej „Przyjaznych Serc” w Płocku. Dzięki jego odpowiedzialnej postawie i wrażliwości dom pomocy społecznej zmienił się w nowatorski ośrodek terapeutyczny i rehabilitacyjny. Na uwagę zasłużyła dokonana przez Dyrektora modernizacja bazy lokalowej DPS „Przyjaznych Serc” i jej wyposażenie w najnowocześniejszy sprzęt terapeutyczny i rehabilitacyjny. Pan Piotr Ostrowicki ma szczególne osiągnięcia w organizacji wysokiej jakości usług świadczonych mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej oraz opracowywaniu i realizacji nowatorskich programów terapeutycznych i rehabilitacyjnych. Dom Pomocy Społecznej pod kierownictwem Piotra Ostrowickiego prowadzi bardzo szeroki zakres usług zdobywając uznanie wielu osób i instytucji. Potwierdzają to zdobyte certyfikaty i nagrody. Jako dyrektor prowadzi działania integracyjne mieszkańców Domu z mieszkańcami miasta Płocka, dzięki czemu Dom Pomocy Społecznej „Przyjaznych Serc” stał się istotnym elementem życia społecznego miasta Płocka.
Działalność społeczna Piotra Ostrowickiego związana jest z Fundacją Panaceum, w której od 2006 roku jest Prezesem Zarządu. Fundacja Panaceum jest organizacją o statusie pożytku publicznego, która wspiera osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, głównie osoby niepełnosprawne, ubogie i starsze, należące do grup dyskryminowanych i wykluczonych społecznie oraz przeciwdziała procesom ich marginalizacji. Piotr Ostrowicki jako prezes Fundacji aktywnie i skutecznie współdziała z placówkami i instytucjami sektora publicznego i pozarządowego, pozyskując środki finansowe na realizację różnorodnych działań podejmowanych w zakresie pomocy społecznej. Wykazuje ogromne zaangażowanie w działania na rzecz budowania dialogu i współpracy między organizacjami pozarządowymi i samorządami lokalnymi.
Działalność naukowa związana jest z współpracą Piotra Ostrowickiego z wieloma szkołami wyższymi i związanym z nią udziałem w licznym konferencjach i badaniach naukowych, seminariach , stażach krajowych i zagranicznych. Piotr Ostrowicki jest autorem kilkunastu znaczących publikacji naukowych dotyczących organizacji instytucjonalnej pomocy społecznej, opisujących możliwości wdrażania nowatorskich działań w tej dziedzinie.
W trakcie całej swojej działalności zawodowej i społecznej Piotr Ostrowicki dał się poznać jako świetny organizator, menedżer, kreator polityki społecznej. Jest osobą otwartą na zmiany i nowości, umie zjednywać sobie ludzi i aktywizować ich działania. Od wielu lat interesuje się potrzebami środowiska lokalnego i podejmuje takie działania, które zmierzają do kompleksowego rozwiązywania problemów społeczności lokalnej. Piotr Ostrowicki jest osobą otwartą na nowe wyzwania i zaangażowaną osobiście w problemy osób niepełnosprawnych. Realizując nowatorskie metody i formy pracy umożliwia lokalnej społeczności nowe spojrzenie na osoby niepełnosprawne. W pracy zawodowej i społecznej wykazuje się umiejętnościami pozwalającymi mu łączyć możliwości, jakie niesie ze sobą funkcjonowanie samorządowych instytucji oraz działalności organizacji pozarządowych, co jednocześnie pozwala na realizację wielu zamierzeń, odpowiadających społecznemu zapotrzebowaniu. Jako Dyrektor i Prezes podejmuje wiele cennych inicjatyw w celu pomocy osobom niepełnosprawnym, rozwiązując konkretne problemy społeczne, tworząc platformę współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi a administracją publiczną. Jest autorem wielu projektów, a nowatorskie rozwiązania zawarte w tych projektach przyczyniły się do skutecznego wspierania osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, aktywizowania tych osób oraz do rozwiązywania problemów społecznych. W swojej pracy zdecydowanie wyróżnia się kompetencją, kreatywnością oraz wrażliwością na problemy i potrzeby ludzi, a także osobistym zaangażowaniem w działania zapobiegające ich marginalizacji społecznej. Pan Piotr Ostrowicki posiada również duże zasługi na polu integracji osób niepełnosprawnych ze społecznością lokalną. Z jego inicjatywy było organizowanych wiele imprez integracyjnych, skupiających środowisko osób niepełnosprawnych nie tylko z terenu miasta Płocka, ale całego województwa.
W tym zakresie niezmiernie ważna jest ostatnia inicjatywa Piotr Ostrowickiego dotycząca utworzenia Artystyczno – kulturalno – rozrywkowego Płockiego Centrum Osób Niepełnosprawnych. Inicjatywa ta zakładała zorganizowanie stworzenie miejsca spotkań osób niepełnosprawnych i ich rodzin z placówek opiekuńczych, terapeutycznych, szkół i ośrodków specjalnych oraz środowiska lokalnego, młodzieży ze szkół masowych, wolontariuszy i znanych osób ze świata teatru, kultury i sportu. Utworzenie Centrum jest jednym z wielu innowacyjnych kroków Pana Piotra Ostrowickiego, zmierzających do przełamywania barier środowiskowych i społecznych, aktywizacji społecznej, integracji oraz szerzenia idei wolontariatu. To z pewnością wybitne i nowatorskie rozwiązanie w zakresie rozwiązywania problemów społecznych w pomocy społecznej, łączące w sobie wiele pozytywnych elementów: aktywizację społeczną osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, integrację osób starszych i osób niepełnosprawnych w środowisku i umożliwienie tym osobom uczestnictwa w życiu publicznym, zawodowym, kulturalnym, artystycznym. To również aktywizowanie wolontariuszy i społeczności lokalnej na rzecz rozwiązywania trudnych problemów społecznych oraz wspierania rodzin dysfunkcyjnych.
Więcej informacji o nagrodach Ministra Pracy i Polityki Społecznej na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej – http://www.mpips.gov.pl/.